5 spillere fra Strib tilbragte 3 dage i Frederikshavn/Strandby på at få professionel træning af 4 engelsk trænere. Det var 3 gode dage, hvor spilerne spillede sammen med 100 andre spillere i SEIF-academy.
Trænerteamet bestod af:
Paul Smallwood: Engelsk FA- og UEFA-trænercertifikat, tilknyttet Volenti Soccer School i England i mange år, kvalificeret Coerver-teknik træner. Succesfuld træner-erfaring i bl.a. crystal Palace, Wimbledon, Hamburg samt et utal af klubber i England, Tyskland og USA. Har arbejdet i England i mange år med talentudvikling for de forende engelske spilleragentfirmaer.
Bobby Bowry: Tidl. professionel fodboldspiller, som har spillet 192 kampe i den engelske Premier League og FA-cup for Crystal Palace og Millwall. Teknisk dygtig midtbanespiller. Leder af Volenti Soccer School, hvor han arbejder med talentudvekling af kommende Premier League-spillere. Er medejer af et spilleragentfirma.
Stuart Christie: FA-Level 3 trænercertifikat. Tidligere cheftræner i SUSSEX ELITE.
Gary Bye: Højtuddannet træner med bl.a. FA_og UEFA-trænercertifikat. Arbejder til daglig med ungdoms- og seniorhold i Sydengland, hvor han også uddanner trænere. Har i mange år trænet ungdomsspillere over det meste af verden og er stadig tilknyttet Manchester United og Bobby Charlton Soccer schools.
Spillerne var opdelt i 4 aldergrupper og trænerne sluttede af med at kåre "den bedste spiller" samt "den spiller, der havde udviklet sig mest over de 3 dage", drengene fra Strib blev kåret til 4 af de 8 kåringer.

